O festiwalu WODECKI TWIST

FESTIWAL

Z bogatej twórczości, nietuzinkowego charakteru i marzeń artystycznych Zbigniewa Wodeckiego festiwal czerpie to, co najważniejsze. Inspiracją i największą siłą wydarzenia jest więc energia. Patrzymy na nią z różnych stron. Festiwal od 2018 roku rozpowszechnia i popularyzuje dokonania muzycznie swojego patrona, podążając w kierunku, jaki sam obrał i jakiego sobie życzył. Misją festiwalu jest prezentowanie twórczości różnorodnej, bo wymykanie się granicom i utartym szlakom było znakiem rozpoznawczym Zbigniewa Wodeckiego. W programie WODECKI TWIST znajdują się zarówno wielkie wydarzenia muzyczne, przygotowane i realizowane na światowym poziomie i we współpracy z telewizją (TVN, Polsat, TVP), ale także spotkania, warsztaty oraz wydarzenia edukacyjne i konkursowe adresowane do najmłodszych, jak i kameralne koncerty.

Nazwa determinuje charakter: TWIST (skręcać, wirować, nakręcać). Główną inspiracją jest nieszablonowe podejście Zbigniewa Wodeckiego do muzyki. Młodzi artyści spotykają się tu z gwiazdami międzynarodowego formatu na wielu scenach, mieszają się style i pokolenia, a pozytywna atmosfera, uśmiech i brak pretensjonalności to festiwalowa marka.

Zbigniew Wodecki (1950-2017)

Multiinstrumentalista, kompozytor, wokalista, aktor. Skrzypek i trębacz, jeden z najbardziej wszechstronnych polskich artystów, laureat licznych konkursów i festiwali. Autor i współautor kilkudziesięciu płyt i wydawnictw muzycznych. Od końca lat 60-tych związany z legendarną Piwnicą pod Baranami w Krakowie i zespołem Anawa. Był muzykiem Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji oraz Krakowskiej Orkiestry Kameralnej. Jako wokalista debiutował w latach 70., autor i wykonawca najpopularniejszych polskich piosenek (m.in. „Zacznij od Bacha”, „Chałupy”, „Lubię wracać tam, gdzie byłem”, „Opowiadaj mi tak”). Ogromną popularność przyniosło mu wykonanie piosenki z czołówki animowanej bajki „Pszczółka Maja”.

Współpracował z najwspanialszymi artystami polskiej estrady, m.in. z Ewą Demarczyk, Markiem Grechutą, Zdzisławą Sośnicką, Alicją Majewską, Włodzimierzem Korczem, Grzegorzem Turnauem, Andrzejem Sikorowskim, Krystyną Prońko, Ewą Bem. W 2013 roku – na potrzeby koncertu w ramach OFF Festival – Zbigniew Wodecki wraz z alternatywnym zespołem Mitch&Mitch powrócił do materiału ze swojej płyty z 1976 roku, wykonując go w nowym składzie i aranżacjach. W 2015 roku wydana została płyta „1976: A Space Odyssey”, która przyniosła liczne koncerty i do dziś cieszy się szaloną popularnością wśród fanów w różnym wieku. Album bije rekordy sprzedaży.

Nagroda „W”

Za wszechstronność, wybitność i… artystyczną wytrwałość. Nagroda „W” wręczana jest osobom, które w szczególny sposób zaistniały w życiu Zbigniewa Wodeckiego. Laureatem pierwszej edycji nagrody był kompozytor Wojciech Trzciński, drugiej – Irena Santor i Alicja Majewska. W 2023 roku odebrał ją Wojciech Mann, który jest znakomitym muzycznym dziennikarzem i autorem słów piosenki Znajdziesz mnie znowu, czyli popularnej Muszelki. W 2024 roku laureatką nagrody została Ewa Bem, artystyczna przyjaciółka Zbigniewa Wodeckiego.